Že nekaj časa sem si želela speči koruzni kruh.
Ker je čisti koruzni kruh lahko precej grobega okusa, mi je bila peka še toliko večji izziv. Predvsem pa sem tokrat precej povečala količino indijskega trpotca, da bo kruh bolj rahel.
Kombinacija je več kot odlična.
Vedno hvalim vsako novo peko, le ta pa me je presenetila s svojo prožnostjo in svežino.
Droži sem pripravila iz kvinoje, po klasičnem receptu.
Nato pa sem pripravila zrna koruze in jih zmlela v domačem mlinu.
Potrebujemo:
droži iz kvinoje
300 g koruzne moke
12 g indijskega trpotca
340 ml vode
sol po okusu
Polovico vode zlijemo v skledo v kateri bomo raztopili droži. Droži dobro premešamo v vodi, da se popolnoma razpustijo.
Drugo polovico vode zlijemo v skledo, v kateri bomo raztopili indijski trpotec oziroma psyllium, ki s pomočjo vlaknin brezglutenski kruh rahlja in ga naredi bolj prožnega.
Nato vse sestavine v skledi zmešamo.
Ko preizkusimo teksturo testa je le ta nekoliko pocast vendar se da oblikovati v hlebček, kot testo iz krušnih žit.
Potrebujemo model, kjer bomo kruh najprej vzhajali, nato pa še pekli. Glinen model namažem s maslom. In res se na koncu ni nič prijelo in je kruh po upešni peki lepo padel iz modela.
Kruh je odlično vzhajal okoli 10 ur v pokriti glineni posodi na sobni temperaturi. Na koncu sem mu naredila z ostrim nožem še nekaj lepotnih zarez.
Tokratna peka kruha je bila res dolgotrajna.
Temperature prostora niso bile dovolj visoke in so bakterije rabile več časa. Droži sem nastavila zvečer. Naslednji večer sem dodala kvinojo in ponovno postavila kozarec na pult. Šele naslednji dan popoldne so droži začele naraščati in so bile šele pozno zvečer primerne za pripravo kruha.
Pripravila sem testo in pričakovala, da bo zjutraj že kaj vzhajalo. Pa nič do poznega popoldneva. Šele potem se je premaknilo. Vendar pa je bil rkruh izredno, izredno rahel in moram uporabiti izraz “sočen”, saj vemo, da te besede pri peki brezglutenskih – nekrušnih kruhov ravno ne moremo uporabljati.
Pečico sem ogrela na 230°C in pekla 50 minut, pokritega, da se ni izsušil. Nato sem pekač odkrila in pekla še 10 minut na 180°C, da bi skorjica dobila barvo.
In kaj mi je bilo najbolj všeč. Kruh ima luknjice, ni zbit, ostane vsaj 3 dni svež, kar vemo da je pri brezglutenskem kruhu utopija. Poleg tega pa zaradi fermentacije vsebuje dostopne vitamine in minerale, ne napenja in se po njem odlično počutimo.
Moraju droži biti pripravljene iz kvinoje ili bi veljala ajdina kupljena moka?
Lepo pozdravljeni Helena!
Droži lahko pripravljate poljubno tako iz ajde, kot iz kvinoje. Iz obeh mok, so zelo živahne.
In srečno z “droženjem”.
LP Suzana
Pozdravljena g.Suzana
Koliko droži je treba dati za koruzni kruh ??
Hvala za odgovor! Lp. Inga
Potrebujete okoli 120 g droži.
Uspešno peko vam želim.
LP Szana
Pozdravljeni,
lahko namesto drozi uporabim kvas? Al je brezglutenski kruh brez kvasa? Hvala. Lep pozdrav, Andreja
Smisel in bistvo mojih receptov je fermentacija, da odstranimo fitate in saponine in tako dobimo živila, ki so polno absorbilna, saj sicer fitati vežejo nase minerale in vitamine in jih naše telo ne more vsrkati. Seveda lahko pečete s kvasom, samo potem bo prehranska vrednost kruha mnogo manjša.