Fermentirana makova potica iz prosene moke

Fermentirana makova potica iz prosene moke, ne samo potica kot izziv, temveč želja, da izdelava ne bo vzela gospodinji veliko časa.

Izdelava makove potice je preprosta in seveda po okusu nadvse okusna.

To je potica brez jajc, glutena, mleka in kvasa. Verjemite in nadvse odličnega okusa. Če imate pripravljene droži, jo lahko naredite v 15-tih minutah. Potem pa ji pustite čas, da vzhaja, lahko celo do 24 ur, odvisno od temperature prostora. Če pa imate zelo toplo, je lahko čas vzhajanja tudi mnogo krajši tudi 4 ali 5 ur. Če je nimate časa takoj peči, preprosto počakate, da se fermentira še naprej. In rezultat. Toliko bolj bo rahla.

Kar veliko poskusov v kuhinji je bilo kolikor toliko uspešnih. Po okusu običajno so uspele vse, saj so bile vedno v igri same odlične sestavine. vendar sem imela z rokovanjem in oblikovanjem potice kar nekaj težav.

In sedaj se lahko pohvalim, da je to nekaj najbolj preprostega in vzame mnogo manj časa, kot peka klasične potice, kot jo delajo naše mame.

Poleg tega je moja makova potica taka potica, ki si jo želijo kosti. Ja čuden stavek boste dejali. Kašne kosti?

Moja prosena makova potica ne zakisa telesa

Ne zakisa telesa in v telo vnesemo veliko količino absorbilnega kalcija in magnezija v najbolj prvobitni obliki, ki ga telo lahko tudi absorbira. Testo je narejeno iz čiste prosene moke. Proso je žito, ki ne zakisa telesa. Mak pa vsebuje bogato zalogo kalcija in magnezija.

Poleg tega ne potrebujemo super hajalnih sredstev, ne kvasa, ne pecilnega praška ampak samo prisluhnemo naravi in ji damo čas, da sama opravi svoje poslanstvo.

Pripravila sem fermentirano proseno potico z domačimi drožmi. Mlečno kislinska fermentacija omogoča, da so hranila v žitih lažje dostopna, ker se ob tem odtranijo fitati. O fermentaciji si lahko podrobneje preberete v knjigi Življenje brez glutena.

Čas, ki ga potrebujemo za pripravo je izredno kratek. Predvideti moramo samo, da tri dni pred željeno peko potice začnemo s pripravo droži. Za pripravo droži porabimo vsak dan samo 3 do 4 minute dela.

Najboljša je sveže mleta prosena moka.

1 sveža prosena moka

Za testo potrebujemo:
200 g prosene moke (iz prosene kaše in ne iz neoluščenega prosa)
110 g prosenih droži
nastrgana limonina lupina
rum po želji
noževa konica kurkume (za boljšo prebavljivost)
8 g indijskega trpotca
20 g sladkorja
vanilijev sladkor
sol
230 g vode

Za nadev potrebuje:
100 g mletega maka
100 g kokosove smetane
sladkor po okusu

Polovico predvidene vode zlijemo v droži. V drugo polovico vode stresemo indijski trpotec ali psyllium, počakamo 10 minut da nabrekne in se ustvari žele. Vse preostale sestavine za testo natresemo v skledo, dodamo droži pomešane z vodo in raztopljen indijski trpotec. Zamesimo testo.

4 prosena potica

Na podlago za valjanje položimo prozorno jedilno folijo, na katero stresemo testo. Tudi čez testo položimo še eno folijo in zvaljamo. Tako preprečimo, da bi se testo prijemalo na valjar in podlago.

5 valjanje potice brez glutena

Testo razvaljamo na širino pekača vsaj 1 cm debelo, da ne razpoka med zvijanjem. Gornjo folijo odstranimo.

Nadev naredimo tako, da mak zmeljemo v domačem mlinčku. V lončku zavremo kokosovo smetano in vanjo stresemo mak. Če je premalo mazljivo, lahko dodamo še kokosove smetane.

Namažemo na razvaljano testo.

6 makova potica

Testo s pomočjo spodnje folije brez težav zvijemo.

7 makova potica brez glutena

Da se nam potica ne razpade med prenašanjem v model, model preprosto poveznemo nad oblikovano potico. Z roko gremo pod folijo in tako lahko vse skupaj prekucnemo v model.

8 makova potica

Potica lahko vzhaja tudi do deset ur, odvisno od temperature prostora. Če je zelo toplo, lahko vzhaja v nekaj urah.

9 makova potica

Potica je vzhajana ko se testo enakomerno napne, kar lepo prikazuje slika v primerjavi z sveže zvito potico.

10 makova potica

Pečemo v klasičnem pekaču (silikonskem ali kovinskem) na 180 °C 45 minut prekrito s folijo, nato folijo odstranimo in pečemo še 15 minut, da se skorja lepo zapeče. Če pečemo v glinenem pekaču, potem pečemo 40 minut v pokriti posodi na 230°C in odkrito še 10 minut na 180°C.

11 makova potica

Ohladimo potico  na rešetki.

12 makova potica

Verjeli ali ne, potica je popolnoma rahla, ne kisne. Kislina, ki jo da fermentacija, naredi potico celo svojstveno in svežo. Ferment omogoča, da je potica še dva dni sveža in okusna, ter nedrobljiva. Vemo, da to sploh niso značilnosti breglutenskih mok, vendar vnašem primeru to drži. S fermentacijo pa se vse te lastnosti spremenijo na bolje.

In uživate jo lahko brez slabe vesti, ker nima stranskih učinkov. Ne bo vas tiščalo v želodcu, lahko je prebavljiva in  ne boste imeli občutka, da ste se jo preobjedli.

Tradicionalno pobarvamo še pirhe. Tokrat z rdečim zeljem in teranom, ter okrasimo s servetno tehiko.

11 fermentirana potica

Teranovi so kar hitro narejeni, v rdečem zelju pa jih je potrebno pustiti čez noč, da dobijo lepo svetlo modro barvo. Uporabiti je potrebno bela jajca, za res lepo barvo. Rdeče zelje kuhamo v vodi kakšnih deset minut, da se voda obarva. Nato precedimo vodo in jo ohladimo, zelje pa pojemo. Zelje lahko tudi sočimo in v soku kuhamo jajca. V ohlajeno vodo, damo kuhati jajca. Pustimo jih v vodi čez noč, da se lepo modro obravajo.
 
15 fermentirana potica
 Okrasimo jih s servetno tehniko.
 
12 fermentirana potica
 
Brezglutensko moko pokuhamo, da postane lepljiva in tako naredimo domače bg lepilo.
Nalepimo servetne vzorčke na jajčka z domačim bg lepilom.
 
Za vse tiste, ki ne smete uživati jajčk, pa si lahko ogledate prispevek  Velikonočna jajčka iz mikromolekularne kuhinje 😉
 
Želim vam lepe velikonočne paznike,  fermentirana makova potica iz prosene moke pa naj vam dobro tekne.
Suzana

 

8 komentarjev

  1. Pozdravljeni. Doma imam ajdove droži pa me zanima, če recept deluje tudi z ajdovo moko?

    1. Lepo pozdravljeni Tjaša!
      Seveda lahko uporabite ajdove droži in naredite potico iz ajdove moke. Tudi sama jo kar pogosto naredim iz ajdove moke.
      In uspeno peko želim
      Suzana

    1. Pozdravljeni!
      Sem vesela, da vam uspevajo droži. Sedaj pa veselo na delo.
      Poskusite po receptu http://www.zivljenjebrezglutena.com/blog/2016/02/18/koruzni-kruh/
      Vendar poskusite z naslednjim razmerejem:
      100 g prosene moke
      10 g psylliuma
      150 g vode
      40 g droži
      Vodo, droži, psyllium zmešajte in pustite stati pol ure, da želira. Dodate moko in zmešate kot po zgornjem receptu. Pustite da vzhaja vsaj 3 do 4 ure.
      Pa dober tek vam želim
      LP Suzana

    1. Mateja poskusi, boš videla, da ti ne bo žal. Danes v tem deževnem vremenu je ravno pravi čas za peko. Moje testo ravnokar počiva ;).
      Pa dober tek!

  2. Žiujo
    Kako pa naredimo prosene droži? Prvič slisim za to
    Hvala za odgovor 😉

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja