Privoščila sem si odlično večerjo. Zapečeni čičerikin lonec, ki vsebuje obilje vlaknin. Izjemno preprosta in hitra priprava s čudovito prepojenimi okusi. Tokrat so to testenine, ki so nekaj posebnega. Vsebujejo obilico vlaknin in beljakovin. Zakaj vedno iščemo nekaj nadvse dobrega in zdravega v hrani, ki jo uživamo? Zakaj si vedno želimo, da bodo naši obroki polnovredni? Morda se počutimo nekoliko napihnjeni in potrebujemo konkreten obrok vlaknin, da nam prebudi leno prebavo?
Čičerikin lonec, ki vsebuje obilje vlaknin, je izjemnega okusa, nas nasiti in nam da prepotrebno energijo.
To je obrok, po katerem ne bomo utrujeni, ker nam energije ne bo vzel, ampak nas bo z njo napolnil. Verjetno se vam je že zgodilo, da ste bili po obilnem kosilu izjemno zaspani in pravzaprav brez energije. Hrana, ki jo uživamo, nam ne sme energije vzeti, temveč nam jo mora dati. In čičerikin lonec, je tisto pravo živilo, ki nam energijo da.
Verjemite ali ne, jedla sem ga dva dneva zapored. Prvi dan sem si ga pripravila za večerjo. In želela sem si ta odličen recept podeliti z vami, ker je tako polnega okusa, da me je kar prilepilo na stol. Obakrat je hrane zmanjkalo. Drugi dan pa je bil čičerikin lonec za kosilo, da sem lahko ob lepem sončnem vremenu naredila še fotografije, da se vam pocedijo sline. Sedaj pa vam želim, da se kaj hitro odpravite v kuhinjo, da si ga pripravite.
In kaj je pravzaprav čičerikin lonec?
Čičerikine testenine Pegan in čičerikina polivka a`la Suzana, obilica začimb, ter vse skupaj gratinirano v pečici, da se skorjica hrustljavo zapeče in da se okusi prepojijo.
Bolniki s celiakijo, ki so na brezglutenski dieti pogosto tožijo, da imajo leno prebavo. Težava je v tem, da lahko uživajo hrano s premalo vlaknin, ki so sicer vezane na beljakovino gluten. Tako je hrana celiakaša, ki je zgolj odstranil gluten lahko zelo osiromašena z vlakninami.
Velikokrat se pozabi, da bi moral vsak obrok vsebovati obilico vlaknin. Prehranske vlaknine se nahajajo v sadju in zelenjavi, največ pa jih je v stročnicah in polnozrnati hrani. Poleg tega, da vlaknine lajšajo in preprečujejo zaprtje, pa so odlične pri vzdrževanju telesne teže. Naprimer, če se za malico najemo repe, ki vsebuje obilico vlaknin, bomo dalj časa siti, užili bomo zelo malo kalorij, naša prebava pa bo kaj hitro postala izredno živahna, enako se zgodi pri uživanju topinaburja.
Stročnice pa so tisto najbolj priročno, najbolj nasitno živilo, ki vsebuje še-pa-še vlaknin obenem pa tudi beljakovin in dajejo občutek sitosti.
Fižol, čičerika, leča, grah… bi morali biti vsakodnevno na jedilniku slehernega zemljana.
Vendar pozor. Vse stročnice so idelane le, če so pravilno pripravljene!
Obvezno namakanje ali kaljenje, pravilno kuhanje ter dodajanje ustreznih začimb med kuhanjem, so obvezni postopki, ki pomagajo pri presnavljanju stročnic, kar pripomore k boljši absorbilnosti in posledično boljšemu počutju, brez napihovanja.
Moj čičerikin lonec vsebuje obilje vlaknin, saj poleg čičerikinih testenin in kaljene čičerike (lahko uporabite tudi 24 ur namočeno čičeriko, ki jo pred kuho dobro sperete), vsebuje tudi zelenjavo, ki je bogata z vlakninami.
Torej pred vami je idealno in funkcionalno kosilo.
Ne vsebuje samo stročnic, ampak je bogato tudi z zelenjavo.
Čičerikin lonec, ki vsebuje obilje vlaknin je idealen tudi za pogostitev. Če pripravljate obroke s stročnicami, se morate oborožiti tudi z ustreznimi začimbami, da vi in vaši gostje ne bodo imeli težav. Lovorov list ne sme nikoli izostati. V čičerikin lonec pa nujno paše tudi Garam Masala. To je mešanica začimb kumina, cimeta-Cassia, klinčkov, kardamona, koriandra, črnega popra in lovorjevega lista. Mešanico Garam Masala brez težav kupite tudi na našem tržišču.
Najprej sem za kosilo izbrala ustrezno zelenjavo, ki dopolni okus čičerikine polivke.
Za dve osebi potrebujete:
Testenine:
140g čičerikinih testenin Pegan
Sestavine za polivko:
80 g mlete čičerike
80 g pora
40 g korenjna
40 g bučke
15 g paprike
15 g gomoljne zelene
lovor
Garam Masala
voda
paradižnikova mezga po okusu
sol
Preliv za gratiniranje:
1 čž čičerikine moke
voda
kurkuma
Preden postrežemo prelijemo z olivnim oljem in potresemo s sveže nasekljanim peteršiljem.
Da lahko naredimo polivko, moramo vsaj dan prej namočiti čičeriko. Pred uporabo jo dobro speremo, da čim bolj odstranimo fitate in saponine. Lahko pa jo tudi nakalimo in bo tako še bolj mineralno in vitaminsko razpoložljiva, ter se bo še hitreje skuhala.
Vso zelenjavo in čičeriko za polivko na hitro zmiksamo v sesekljalniku.
Koščki morajo biti vidni. Ne smemo preveč sesekljati, da se bo okus posamezne zelenjave na koncu kuhanja še vedno čutil.
V ponev dodamo vse sestavine, vključno z Garam Masala in še dodatno lovorjem. Paradižnikovo mezgo dodamo na polovici kuhanja. Le sol dodamo šele na koncu kuhanja, da obdrži jod, sicer jod med kuhanjem izhlapi. Zalijemo z okoli 4 dcl vode in na zmernem ognju kuhamo. Po potrebi vodo dolivamo, ker se omaka zelo gosti zaradi čičerike. Ko voda napol povre, to je po kakšnih 15 minutah kuhanja, dodamo še paradižnikovo mezgo.
Pokuhate še dobrih pet do 10 minut. Med tem časom skuhate čičerkine testenine Pegan. Kuhate jih le dve minuti. Nato jih precejene stresete v ponev.
Dobro premešate, vse skupaj stresete v glineno ognja varno posodo.
Naredite bešamel iz čičerikine moke. Moko, nekaj vode, malo kurkume in 1 žlico olivnega olja dobro premešamo in pokuhamo, da dobimo bešamel, Če se nam preveč gosti, dodamo še vode, da bo dovolj tekoč, da ga lahko polijemo po testeninah v loncu.
Postavimo v pečico na 180°C in pečemo približno 30 minut, oziroma toliko časa, da bešamel naredi hrustljavo skorjico.
Ne bo vam žal. Predvsem pa se boste po obroku počutili energijsko polno.
Nikakor ne smete pozabiti začimb, ki naredijo čičeriko še lažje prebavljivo, okuse pa povežejo v odlično celoto. Njami!!!